Mixed State Champions

Results from the 2017 Mixed State Championships
2017 Mixed State Results
Blaine:  Hunter Clawson, Sarah Anderson, Caleb Clawson, Lexi Lanigan

Past Champions
2016
St. Paul:  John Lilla, Amanda Lilla, Brian Hanson, Veronica Forconi

2015
Bemiji: Randy Baird, Hope Baird, Chase Schmitt, Teresa Trepanier

2014
Bemiji: Randy Baird, Hope Baird, Chase Jackson, Sarah Lehman

2013
Duluth: Andy Jukich, Norma O’Leary, Josh Bahr, Mary Shields

2012
Duluth: Andy Jukich, Jill Hansen, Duane Ratan, Mary Shields
Nationals: Bronze

2011
Duluth: Andy Jukich, Norma O’Leary, Phil DeVore, Elizabeth Busche

2010
Duluth: Dave Running, Norma O’Leary, Ron Gervais, Pam Cavers

2009
St. Paul: Pete Stolt, Marureen Stolt, Tim Jeanetta, Brenda Jeanetta

2008
St. Paul: Pete Stolt, Marureen Stolt, Tim Jeanetta, Margeaux Ackerman

2007
Two Harbors: Ron Gervais, Norma O’Leary, Mike O’Leary, Pam Cavers

2006
Curl Mesabi: Dennis Jorgensen, Chris Mikulich, Mark Mikulich, Kaye Jorgensen

2005
St. Paul: Jeremy Sigel, Theresa Faltesak, Dan Metcalf, Jodi Sigel

2004
Bemidji: Quentin Way, Cassie Johnson, Nathaniel Haskell, Jamie Johnson

2003
Mankato: Todd Birr, Nichole Rheaume, Kevin Birr, Kim Rheaume
Nationals: Semi-Finalist, 7-3

2002
Duluth: Tyler George, Shellan Reed, Gary Luke, Patti Luke
Nationals: Runners-Up, 9-2

2001
Duluth: Tim Wright, Amy Wright, Ryan Larson, Amy Becher
Nationals: Runners-Up, 8-1

2000
Mankato: Todd Birr, Linda Shimmin, Kevin Birr, Trixie Christensen
Nationals: Runners-Up, 8-1

1999
Hibbing: John Rice, Geogene Glumack, Jeff Shapiro, Debbie Shapiro
Nationals: 3-6

1998
Bemidji: Matt Stevens, Kari Erickson, Mark Lafond, Linda Lafond
Nationals: 4-5

1997
Mankato: Mitch Thielges, Kathy Thielges, Kevin Vetter, Julie Vetter
Nationals: 2-7

1996
Bemidji: Eric Fenson, Kari Erickson, Matt Stevens, Heidi Fenson
Nationals: Semi-Finalist, 8-1

1995
Mapleton: Tim Solie, Betty Minkel, Randy Cummings, Lee Solie
Nationals: 4-5

1994
Hibbing: Andy Borland, Liz Johnson, Tim Johnson, Jean Borland
National Champions, 6-3

1993
Hibbing: Andy Borland, Liz Johnson, Tim Johnson, Jean Borland
Nationals: 5-4

1992
Hibbing: Andy Borland, Liz Johnson, Tim Johnson, Jean Borland
National Champions

1991
Hibbing: Bob Magie III, Marilyn Magie, Ross Litman, Jan Zugich

1990
Duluth: Bob Magie III, Marilyn Magie, Ross Litman, Jan Zugich

1989
Duluth: Lee Leksell, Kelly Sieger, Kevin Stevens, Bonnie Leksell
National Champions, 6-3

1988
Cambridge: Kevin Sjodin, Kim Sjodin, Brian West, Jill West
Nationals: 2-7

1987
Duluth: Sam Perrella, Amy Hatten, Ross Litman, Kelly Sieger
Nationals: Semi-Finalist, 7-2

1986
Hibbing: Paul Pustovar, Cheryl Lund, Gary Kleffman, Crol Meneley

1985
Duluth: Lee Leksell, Terri Leksell, Ross Litman, Kelly Sieger
Nationals: 6-3

1984
Virgina: Craig Polski, Karen Polski, Georgan Newmann, Milan Luzaich
Nationals: 6-3

1983
Duluth: Dan O’Leary, Bonnie Mills, Tom George, Chris George
Nationals: 6-3

1982
Bemidji: Mark Haluptzok, Liz Johnson, Tim Johnson, Mary Jo Roufs
National Champions, 7-2

1981
Eveleth: Glen Isaacson, Donna Isaacson, Butch Rojeski, Bonnie Rojeski

1980
Bemidji: Mark Haluptzok, Liz Johnson, Tim Johnson, Mary Jo Roufs
National Champions

1979
St. Paul: Larry Barott, Jill Paaso, Curt Brundies, Myke Rachu
Nationals: 6-5

1978
Two Harbors: Jim Osbakken, Carol Gervais, Ron Gervais, Valerie Osbakken

1977
Two Harbors: Jim Osbakken, Carol Gervais, Ron Gervais, Valerie Osbakken

1976
Eveleth: Harlen Carlson, Ruth Carlson, Fred Leas, Valerie Osbakken

1974
Two Harbors: Ron Gervais, Carol Gervais, Don Miller, Bonnie Miller
Nationals: 4-3

1972
Bob Maes, Marj Overmyer, Con Birr, Marlene Ganske

1971
Hugh Polski, Dorothy Polski, Bill Ketola, Judy Ketola

1970
Dick Bartholomew, Jean Bartholomew, Elaine Edwards, Derald Edwards

1969
Andy Cook, Barbara Cook, Pat DeGrace, Jeanne DeGrace

1968
Ken Koppy, Ginny Edgerton, Jack Edgerton, Jen Koppy

1967
Jay Thorseth, Tip Peterson, Bob Madsen, Bernice Thorseth

1966
Dick Egge, Fran Egge, Ed Stavnes, Kathy Stavnes